61V222MWGCL
KYOCERA AVX
Product No:
61V222MWGCL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 2200PF 400VAC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Safety
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400VAC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Ratings X1, Y1
Series -
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 2200 pF