628-47W1222-2NA
EDAC Inc.
Product No:
628-47W1222-2NA
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
CONN D-SUB RCPT 47POS SLDR CUP
User Guide
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) 5A, 20A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing -
Mfr EDAC Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Shielded
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) - 47W1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C