629-24W7250-2TE
EDAC Inc.
Product No:
629-24W7250-2TE
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish Steel, Tin Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating 125V
Current Rating (Amps) 5A, 20A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal and Power
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Mfr EDAC Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features Grounding Indents, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) - 24W7
Operating Temperature -55°C ~ 125°C