630-W15-240-015
EDAC Inc.
Product No:
630-W15-240-015
Manufacturer:
EDAC Inc.
Description:
630W (WATERPROOF) SERIES RIGHT A
User Guide
Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.406" (10.30mm)
Mfr EDAC Inc.
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Mounting Brackets, Shielded
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -25°C ~ 85°C