63SXV39M
Panasonic Electronic Components
Product No:
63SXV39M
Description:
CAP ALUM POLY 39UF 20% 63V SMD
In Stock : 730
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 46.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Ratings -
Series OS-CON™, SXV
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 930 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 39 µF