6560N332J602LE
Knowles Novacap
Product No:
6560N332J602LE
Manufacturer:
Knowles Novacap
Description:
CAP CER 3300PF 6KV C0G/NP0 RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.873" (22.18mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.681" (17.30mm)
Voltage - Rated 6000V (6kV)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.800" L x 0.402" W (20.30mm x 10.20mm)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Product Status Active
Ratings -
Series -
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Knowles Novacap
Capacitance 3300 pF