700ASP7B10M1RE
E-Switch
Product No:
700ASP7B10M1RE
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V
In Stock : 198
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Plunger
Panel Cutout Dimensions Circular - 6.35mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Rear
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 700A
Voltage Rating - DC 20 V
Type Standard
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 20 V