701W-15/31
Qualtek
Product No:
701W-15/31
Manufacturer:
Qualtek
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PANEL QC
In Stock : 29592
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.20mm x 19.70mm
Approval Agency CCC, CSA, UL, VDE
Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series 701W
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC
Panel Thickness 0.059" (1.50mm)
Current Rating - Appliance Inlet 10A
Connector Style IEC 320-C14
Mfr Qualtek
Connector Type Receptacle, Male Blades
Accomodates a Fuse No
Features -
Filter Type Unfiltered - Commercial
Package Bulk
Switch Features -
Current Rating - Filter -
Base Product Number 701W-15