Home / LED Drivers / 7023-D-N-700
minImg
7023-D-N-700
LEDdynamics Inc.
Product No:
7023-D-N-700
Manufacturer:
LEDdynamics Inc.
Description:
LED DRIVER CC BUCK 32V 700MA
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Voltage - Input (Max) 32V
Termination Style Wire Leads
Approval Agency -
Topology Buck
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 0.83" L x 0.83" W x 0.43" H (21.1mm x 21.1mm x 10.9mm)
Product Status Obsolete
Weight -
Current - Output (Max) 700mA
Ratings -
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 5V
Series BuckPlus™ 7023
Power (Watts) 22 W
Type Constant Current
Efficiency 95%
Voltage - Output 32V (Max)