70457SCS
Century Spring Corp
Product No:
70457SCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Description:
COMP O= .180,L= 1.50,W= .035
In Stock : 3445
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Max Load 15.0 lbs
Diameter - Inside 0.110" (2.79mm)
Rate 25.0 lbs/in
End Style Closed & Ground
Material Stainless Steel
Product Status Active
Diameter - Outside 0.180" (4.57mm)
Series -
Free Length 1.500" (38.10mm)
Mfr Century Spring Corp
Package Box
Finish None
Wire Diameter 0.035" (0.89mm)