70528SCS
Century Spring Corp
Product No:
70528SCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Description:
COMP O= .240,L= .75,W= .016
In Stock : 13592
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Series -
Free Length 0.750" (19.05mm)
Diameter - Inside 0.208" (5.28mm)
Rate 1.6 lbs/in
Mfr Century Spring Corp
End Style Closed & Ground
Material Stainless Steel
Package Box
Finish None
Product Status Active
Diameter - Outside 0.240" (6.10mm)
Wire Diameter 0.016" (0.41mm)