70610SCS
Century Spring Corp
Product No:
70610SCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Description:
COMP O= .240,L= .94,W= .024
In Stock : 506
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Series -
Free Length 0.940" (23.88mm)
Diameter - Inside 0.192" (4.88mm)
Rate 5.0 lbs/in
Mfr Century Spring Corp
End Style Closed & Ground
Material Stainless Steel
Package Box
Finish None
Product Status Active
Diameter - Outside 0.240" (6.10mm)
Wire Diameter 0.024" (0.61mm)