Home / Memory / 70V5388S166BGI8
minImg
70V5388S166BGI8
Renesas Electronics America Inc
Product No:
70V5388S166BGI8
Package:
272-PBGA (27x27)
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Clock Frequency 166 MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 64K x 18
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Memory Type Volatile
Supplier Device Package 272-PBGA (27x27)
Series -
Write Cycle Time - Word, Page -
Access Time 3.2 ns
Memory Size 1.125Mbit
Package / Case 272-BBGA
Technology SRAM - Quad Port, Synchronous
Voltage - Supply 3.15V ~ 3.45V