715P10354JD3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P10354JD3
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD
In Stock : 316
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.375" (9.52mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.299" Dia x 0.701" L (7.60mm x 17.80mm)
Product Status Active
Ratings -
Series Orange Drop® 715P
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 10000 pF