715P22452LD3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P22452LD3
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 200VDC RADIAL
In Stock : 428
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.823" (20.90mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.720" (18.30mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" Dia x 1.252" L (13.00mm x 31.80mm)
Product Status Active
Ratings -
Series Orange Drop® 715P
Voltage Rating - DC 200V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 155V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.22 µF