716P102516LA1
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
716P102516LA1
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 1.6KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.693" (17.60mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 1.031" (26.20mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.252" L x 0.280" W (31.80mm x 7.10mm)
Product Status Active
Ratings -
Series Orange Drop® 716P
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 500V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1000 pF