716P47254JA3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
716P47254JA3
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.622" (15.80mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.701" L x 0.252" W (17.80mm x 6.40mm)
Product Status Active
Ratings -
Series Orange Drop® 716P
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4700 pF