716P682510KB3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
716P682510KB3
Description:
CAP FILM 6800PF 5% 1KVDC RADIAL
In Stock : 986
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.803" (20.40mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.850" L x 0.339" W (21.60mm x 8.60mm)
Product Status Active
Ratings -
Series Orange Drop® 716P
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 450V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 6800 pF