723A-20/28
Qualtek
Product No:
723A-20/28
Manufacturer:
Qualtek
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
Approval Agency CSA, UL, VDE
Termination Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Current Rating - Circuit Breaker -
Series 723A
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC
Panel Thickness 0.079" (2.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet 10A