7.2OEFMA100
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
7.2OEFMA100
Description:
FUSE CART 100A 7.2KVAC FUSE LINK
User Guide
Operating Temperature -
Applications -
Response Time -
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 100A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 45kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.500" Dia x 10.000" L (63.50mm x 254.00mm)