730-1TB-24VDC
Kacon
Product No:
730-1TB-24VDC
Manufacturer:
Kacon
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V
In Stock : 16
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 79 mA
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series 730
Operate Time 30 ms
Mfr Kacon
Contact Material Silver Alloy
Coil Voltage 24VDC