730P474X5100
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
730P474X5100
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 100VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.378" Dia x 0.748" L (9.60mm x 19.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 37 mOhms
Ratings -
Series 730P
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.47 µF