73F474AF
Bourns Inc.
Product No:
73F474AF
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 470UH 200MA 4.8 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz
Q @ Freq 160 @ 790kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 200 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.390" Dia x 0.625" L (9.91mm x 15.88mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 4.8Ohm Max
Inductance 470 µH
Series 73F
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 3.9MHz
Mfr Bourns Inc.
Package Bulk
Material - Core Ferrite
Base Product Number 73F