73L1R51G
CTS Resistor Products
Product No:
73L1R51G
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Package:
0402
Description:
RES 0.51 OHM 2% 1/10W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±2%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Resistance 510 mOhms
Series 73Lx
Power (Watts) 0.1W, 1/10W