73L4R68G
CTS Resistor Products
Product No:
73L4R68G
Package:
1206
Description:
RES 0.68 OHM 2% 1/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±2%
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Resistance 680 mOhms
Series 73Lx
Power (Watts) 0.25W, 1/4W