73WE4R062J
CTS Resistor Products
Product No:
73WE4R062J
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Package:
1206
Description:
RES 0.062 OHM 5% 3/4W 1206 WIDE
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Resistance 62 mOhms
Series 73WEx
Power (Watts) 0.75W, 3/4W