73WL6R068J
CTS Resistor Products
Product No:
73WL6R068J
Description:
RES 0.068 OHM 5% 1W 2010 WIDE
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.71mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 2010
Resistance 68 mOhms
Series 73WLx
Power (Watts) 1W