73WL7R160F
CTS Resistor Products
Product No:
73WL7R160F
Manufacturer:
CTS Resistor Products
Package:
2512
Description:
RES 0.16 OHM 1% 2W 2512 WIDE
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.028" (0.71mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 2512
Resistance 160 mOhms
Series 73WLx
Power (Watts) 2W