Home / Fuses / 74-5FCL100MA
minImg
74-5FCL100MA
NTE Electronics, Inc
Product No:
74-5FCL100MA
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM
In Stock : 377
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Response Time Fast Blow
Color -
Approval Agency cURus
Current Rating (Amps) 100 mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.220" Dia x 0.846" L (5.60mm x 21.50mm)
Product Status Active
Series -
Package / Case 5mm x 20mm (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V