Home / Fuses / 74-5FG630MA
minImg
74-5FG630MA
NTE Electronics, Inc
Product No:
74-5FG630MA
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
In Stock : 596
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 50
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Response Time Fast Blow
Color -
Approval Agency cULus
Current Rating (Amps) 630 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 20A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.787" L (5.00mm x 20.00mm)
Product Status Active
Series -
Package / Case 5mm x 20mm
Voltage Rating - AC 250 V