Home / Fuses / 74-6SC750MA
minImg
74-6SC750MA
NTE Electronics, Inc
Product No:
74-6SC750MA
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 6X30MM
In Stock : 590
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Response Time Slow Blow
Color -
Approval Agency cURus
Current Rating (Amps) 750 mA
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
Product Status Active
Series -
Package / Case 6mm x 30mm
Voltage Rating - AC 250 V