Home / Fuses / 74-6SG500MA
minImg
74-6SG500MA
NTE Electronics, Inc
Product No:
74-6SG500MA
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
FUSE GLASS 500MA 250VAC 6X30MM
In Stock : 1032
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 20
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Response Time Slow Blow
Color -
Approval Agency cULus
Current Rating (Amps) 500 mA
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
Product Status Active
Series -
Package / Case 6mm x 30mm
Voltage Rating - AC 250 V