742W-15/04
Qualtek
Product No:
742W-15/04
Manufacturer:
Qualtek
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-2-2F PNL QC
In Stock : 11829
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Positions 3 per connection (2)
Ingress Protection -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 32.50mm x 48.30mm
Approval Agency CSA, TUV, UL
Termination Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series 742W
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC
Panel Thickness 0.059" (1.50mm)
Current Rating - Appliance Inlet 10A
Connector Style IEC 320-2-2/F
Mfr Qualtek
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Accomodates a Fuse No
Features -
Filter Type Unfiltered - Commercial
Package Bulk
Switch Features -
Current Rating - Filter -
Base Product Number 742W-15