745W-30/18
Qualtek
Product No:
745W-30/18
Manufacturer:
Qualtek
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C20 PNL SLDR
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 33.00mm x 25.00mm
Approval Agency CSA, FIMKO, NEMKO, SEMKO, SEV, UL, VDE
Termination Solder Eyelet
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series 745W
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC
Panel Thickness 0.118" (3.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet 16A
Connector Style IEC 320-C20
Mfr Qualtek
Connector Type Receptacle, Male Blades
Accomodates a Fuse No
Features -
Filter Type Unfiltered - Commercial
Package Bulk
Switch Features -
Current Rating - Filter -
Base Product Number 745W-30