74AC240MTCX
Fairchild Semiconductor
Product No:
74AC240MTCX
Package:
20-TSSOP
Batch:
Datasheet:
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 20TSSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-TSSOP
Series 74AC
Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Mfr Fairchild Semiconductor
Number of Elements 2
Package Bulk
Current - Output High, Low 24mA, 24mA