74AC240PC
Fairchild Semiconductor
Product No:
74AC240PC
Package:
20-PDIP
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 20DIP
In Stock : 12163
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 701
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-PDIP
Series 74AC
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Mfr Fairchild Semiconductor
Number of Elements 2
Package Tube
Current - Output High, Low 24mA, 24mA