74AC240SJX
Fairchild Semiconductor
Product No:
74AC240SJX
Package:
20-SOP
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 20SOP
In Stock : 14000
Ext Price
  • 701
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SOP
Series 74AC
Package / Case 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - Supply 2V ~ 6V
Mfr Fairchild Semiconductor
Number of Elements 2
Package Bulk
Current - Output High, Low 24mA, 24mA