74F109SC
onsemi
Product No:
74F109SC
Manufacturer:
onsemi
Package:
16-SOIC
Description:
IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16SOIC
User Guide
Clock Frequency 125 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Max Propagation Delay @ V, Max CL 8ns @ 5V, 50pF
Current - Quiescent (Iq) 17 mA
Number of Bits per Element 1
Output Type Complementary
Trigger Type Positive Edge
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-SOIC
Series 74F
Function Set(Preset) and Reset
Type JK Type
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr onsemi
Number of Elements 2
Package Tube
Current - Output High, Low 1mA, 20mA