74F125AP-RC
Bourns Inc.
Product No:
74F125AP-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 12UH 200MA 3.6 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq 30 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 200 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.200" Dia x 0.500" L (5.08mm x 12.70mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.6Ohm Max
Inductance 12 µH
Series 74F
Type Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 57MHz
Mfr Bourns Inc.
Package Bulk
Material - Core Phenolic
Base Product Number 74F