74F161APC
onsemi
Product No:
74F161APC
Manufacturer:
onsemi
Package:
16-PDIP
Description:
IC BINARY COUNTER 4-BIT 16DIP
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Number of Bits per Element 4
Count Rate 120 MHz
Logic Type Binary Counter
Trigger Type Positive Edge
Mounting Type Through Hole
Direction Up
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-PDIP
Series 74F
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V