74F240SJ
onsemi
Product No:
74F240SJ
Package:
20-SOP
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20SOP
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-SOP
Series 74F
Package / Case 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr onsemi
Number of Elements 2
Package Tube
Current - Output High, Low 3mA, 64mA