74F251APC
onsemi
Product No:
74F251APC
Package:
16-PDIP
Description:
IC MULTIPLEXER 1 X 8:1 16DIP
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Independent Circuits 1
Circuit 1 x 8:1
Mounting Type Through Hole
Voltage Supply Source Single Supply
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-PDIP
Series 74F
Type Multiplexer
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr onsemi
Package Tube
Current - Output High, Low 3mA, 24mA