74F569SC
onsemi
Product No:
74F569SC
Package:
20-SOIC
Description:
IC BINARY COUNTER 4-BIT 20SOIC
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Number of Bits per Element 4
Count Rate 90 MHz
Logic Type Binary Counter
Trigger Type Positive Edge
Mounting Type Surface Mount
Direction Up, Down
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-SOIC
Series 74F
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 4.5 V ~ 5.5 V