74F825SPC
onsemi
Product No:
74F825SPC
Package:
24-PDIP
Description:
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 24DIP
User Guide
Clock Frequency 160 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Max Propagation Delay @ V, Max CL 9.5ns @ 5V, 50pF
Current - Quiescent (Iq) 90 mA
Number of Bits per Element 8
Output Type Tri-State, Non-Inverted
Trigger Type Positive Edge
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 24-PDIP
Series 74F
Function Master Reset
Type D-Type
Package / Case 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr onsemi
Number of Elements 1
Package Tube
Current - Output High, Low 3mA, 24mA