755MHBS55K2J
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
755MHBS55K2J
Description:
CAP FILM 7.5UF 10% 1KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 0.866" W (42.50mm x 22.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.4 mOhms
Ratings -
Series MHBS
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 7.5 µF