76-IMD12-250L
NTE Electronics, Inc
Product No:
76-IMD12-250L
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
PVC INS MALE DISCON 12-10 50 BAG
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Non-Mating End Insulated
Tab Width 0.250" (6.35mm)
Tab Length 0.307" (7.80mm)
Tab Thickness 0.032" (0.81mm)
Color Yellow
Terminal Type Standard
Contact Finish Electro-Tin
Termination Crimp
Gender Male
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Wire Gauge 10-12 AWG
Series NEMA
Length - Overall 0.913" (23.20mm)