76-NIFD22-110
NTE Electronics, Inc
Product No:
76-NIFD22-110
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
NYLON INS FEMALE DISCONN
User Guide
Insulation Non-Mating End Insulated
Tab Width 0.110" (2.79mm)
Tab Length 0.252" (6.40mm)
Tab Thickness 0.032" (0.81mm)
Color Red
Terminal Type Standard
Contact Finish Electro-Tin
Termination Crimp
Gender Female
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Wire Gauge 18-22 AWG
Series NEMA
Length - Overall 0.768" (19.50mm)