760M20552C-175
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
760M20552C-175
Description:
CAP FILM 2UF 5% 250VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.650" Dia x 1.252" L (16.50mm x 31.80mm)
Product Status Active
Ratings -
Series 760M
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 175V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 2 µF