79F3R3K-TR-RC
Bourns Inc.
Product No:
79F3R3K-TR-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 3.3UH 210MA 1.4 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 40 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 210 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.4Ohm Max
Inductance 3.3 µH
Series 79F
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 38MHz
Mfr Bourns Inc.
Package Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Base Product Number 79F