79FR18M-TR-RC
Bourns Inc.
Product No:
79FR18M-TR-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 180NH 600MA 240MOHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Q @ Freq 35 @ 25MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.100" Dia x 0.160" L (2.54mm x 4.06mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Inductance 180 nH
Series 79F
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 300MHz
Mfr Bourns Inc.
Package Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Base Product Number 79F